Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB) ENERJİ KİMLİK BELGESİ (EKB)

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Binaların enerji tüketimini gösteren belgeye enerji kimlik belgesi denir. Diğer bir ifade ile Binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ile ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren belgedir. Tıpkı Beyaz eşyalar üzerinde gördüğümüz Enerji Sınıflandırması gibi A ile G arasında sınıflandırma yapar. A En Verimli Enerji Sınıfını, G ise En Verimsiz Enerji Sınıfı durumunu temsil eder.

Enerji Kimlik Belgesi; Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri bünyesinde ki EKB uzmanları tarafınca düzenlenir.
Enerji Kimlik Belgesi verildiği tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir.


Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Mevcut veya Yeni Binanıza ait Mimari Proje, Isı Yalıtım Projesi, Aydınlatma Projesi, Mekanik Tesisat Projeleri üzerinden; Binanızın yapım yılı, yönü, konumu vb. genel bilgileri, binanın hangi malzemeden inşa edildiği, yalıtım durumu, çatı, cephe, döşeme ve pencere alanları vb. temel bilgileri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimlilikleri, sıcak su sistemleriyle ilgili bilgileri ve kullanılan aydınlatma elemanlarının tipi, sayısı, Yenilenebilir Enerji Kullanımı v.b. teknik bilgileri, toplarız. Elde ettiğimiz bu bilgiler ışığında BEP-TR yazılımı vasıtasıyla binanızın enerji performansına dair gerekli hesaplamalarını yapar ve Enerji Kimlik Belgenizi üretiriz.

Enerji Kimlik Belgeniz üç nüsha olarak verilir; Bir tanesi bina girişinde görünür bir yere asılır, bir tanesi bina yönetimi/bina sahibi yada enerji yöneticinize, bir tanesi de binanızın bağlı bulunduğu İlçe Belediye İmar Müdürlüğüne teslim edilir.

Binanızın ısı yalıtımı ile ilgili uygulamalarını yaptırırken Enerji Kimlik Belgesi düzenletmeniz doğru bir yalıtım yapmanıza yardımcı olur.

 • 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile 01.01.2011 tarihinden itibaren yeni ruhsat alacak binaların EKB alması, mevcut binaların ise 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu kılınmıştır. Binalarda alım satım ve kiralama işlemlerinde binanın EKB’ye sahip olması binanın değerini artırır.
 • Enerji Kimlik Belgesi bir binanın tamamı ya da isteğe bağlı olarak kat mülkiyetini haiz her bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı düzenlenebilir.
 • EKB Hesaplama

  Bina Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi
  Proje aşamasındaki binalar için çeşitli tasarım alternatifleri enerji performansı yönünden karşılaştırır Yeni yapılacak binaların enerji performansının standartlaştırılmış seviyeleri gösterilir Mevcut binalarda enerji ihtiyacının hesaplanması yolu ile enerji verimliliği tedbirleri projelendirilir, uygulanır ve uygulamalar izlenir Bina stoklarını temsil edecek nitelikteki tipik binaların enerji kullanımlarının hesaplanması yolu ile bölgesel, ulusal ve uluslararası ölçekte gelecekteki enerji kaynağı ihtiyacı konusunda öngörüde bulunulur Zaman içerisinde tanımlanan yapı bileşenlerinden bileşen kütüphanesi oluşturma gibi ulusal veritabanları geliştirilir
  Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi İle Bina Enerji Performansının Değerlendirilmesi
  Binaların ısıtılması ve soğutulması için binanın ihtiyacı olan net enerji miktarı hesaplanırBina Enerji Performansı Hesaplama Net enerji ihtiyacını karşılayacak kurulu sistemlerden oluşan kayıpları ve sistem verimlerini de göz önüne alarak, binanın toplam ısıtma, soğutma, havalandırma ve elektrik enerjisi tüketimleri belirlenir Binalarda günışığı etkileri göz önüne alınarak, günışığından yararlanılmayan süre ve günışığının etkili olmadığı alanlar için aydınlatma enerji ihtiyacı ve tüketimi hesaplanır, sıhhi sıcak su için gerekli enerji tüketimi belirlenir
  Enerji Performansı Hesabı Sonuçları
  Enerji performansı hesabı sonucunda, binanın yıllık
 • Isıtma
 • Soğutma
 • Sıcak su
 • Aydınlatma
 • Havalandırma tüketimleri birincil enerji tüketimleri olarak belirlenir
  Enerji Kimlik Belgesi düzenlenirken yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, binanın hesaplanan enerji tüketim miktarı ve CO2 salımı, referans binanın değerleriyle karşılaştırılır.
  Enerji Kimlik Belgesi binanızın enerji performansını belirten bir belgedir. A sınıfı enerji performansına sahip olan binalar enerjiyi en verimli tüketen binalardır. G sınıfı enerji performansına sahip binalar ise enerjiyi en az verim ile tüketen binalardır. Binalarda enerji verimliliği uygulamalarının yapılabilmesine ön koşul olarak bina enerji performansı hesabının yapılması gerekir.
  Enerji performans sınıfı düşük olan binaların enerji performans seviyelerinin yükseltilmesi mümkündür. Binanıza ait enerji kimlik belgesi, enerji etüdü, enerji verimliliği ve ısı yalıtımı talepleriniz için MKM Enerji ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  EKB Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

  Enerji Kimlik Belgesi (EKB), MKM Enerji’de görevli mimar ve mühendisler tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır.

  EKB almak için bize telefonla ulaşabilir, mail atabilir veya web sitemizdeki iletişim formunu kullanarak bilgi talep edebilirsiniz.

  Bilgi almak ya da danışmak için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

  Yasa Kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra yapılan yeni binalara zorunlu kılındı.

  Enerji Kimlik Belgesini mimar ve mühendislerden oluşan EKB uzmanları verebilmektedir. EKB belgesi almak için MKM Enerji ile iletişimle geçebilirsiniz.

  Mevcut binalarda EKB için son tarih 2017’dir. Ancak alım-satım, kiralama gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için belgeyi almanız şarttır.

  5 Aralık 2008 Tarihli 27050 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile yeni veya mevcut binaların Enerji kimlik belgesi alması zorunlu kılınmıştır.

  Yeni bina yaptıracaksınız Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmadan ruhsat alamazsınız.

  Mevcut binanıza en geç 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız. Eğer binayı kiralayacaksanız veya satacaksanız Enerji Kimlik Belgesi olmadan bu işlemleri yapamazsınız.

  Mevcut bir binanın Enerji Sınıfını yükseltmek için bazı tadilat işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Örneğin bina dış duvar ve çatısına yalıtım yaptırılabilir, sıhhi sıcak su güneş panelleriyle sağlanabilir, aydınlatma, ısıtma ve soğutmada enerji verimli ürünler kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise hesaplamalarda sadece binanın kendisine ait bilgilerin hesaplamalarda kullanılacak olmasıdır. Örneğin kullanılan beyaz eşya, televizyon, split klima gibi eşyalar ve kullanım alışkanlıklarından kaynaklanan farklılıklar binanın Enerji Sınıfına etki etmeyecektir.

  Binanın Enerji sınıfı, yıllık enerji ihtiyacını ve dolayısıyla yıllık enerji tüketimini işaret etmektedir. Örneğin sınıfı A olan bir binanın ısıtılması, soğutulması, havalandırması için harcanarak enerji miktarı Enerji Sınıfı G olan binaya göre çok daha az olacağından bu bina alım-satım ve kiralamalarda tercih sebebi olacaktır. Bu binanın tercih edilmesi ise satış ve kiralama fiyatını direkt etkileyecektir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda binaların Enerji Sınıfını yükseltmeleri için devletin özendirici girişimlerde ( Enerji sınıfına göre vergilendirme sistemi gibi ) bulunacağı dünya ve ülkemizdeki yenilikçi ve doğa dostu enerji politikalarının geliştirilmesinin bir sonucu olarak ön gürülmektedir.

  Menu

  Danışmanlarımız

  Murat Yaşar OLÇAY Enerji Danışmanı
  Diğer Danışmanlar

  Adres

  Merkez

  • 0 (212) 590 91 24 (TEL)
  • 0 (549) 289 39 01 (GSM)
  • info@mkmenerji.com
  • Koza Mahallesi, Esenkent-Bahçeşehir Yolu Üzeri, Dumankaya Modern Sitesi, A1 Blok, Daire : 103 Esenyurt/İSTANBUL

  Şube

  • 0 (212) 590 91 25 (TEL)
  • 0 (549) 289 39 00 (GSM)
  • Aşık Veysel Mah. Süleyman Demirel Cad. Kemal Sunal Sok. No : 3 Semerkand Residance, Daire : 25 Esenkent, Esenyurt/İSTANBUL

  Bize Ulaşın